Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kliniska vetenskaper

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för kliniska vetenskaper
Box 426
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 3, plan 5, 413 90 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 3, plan 5, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.clinsci.gu.se
Epost: klinvet@gu.se

Prefekt: Peter Naredi

Om enheten

Senaste publikationer

Increasing Readmission Rates for Hemorrhage after Tonsil Surgery: A Longitudinal (26 Years) National Study
Eirik Østvoll, O. Sunnergren, Joacim Stalfors
Otolaryngology - Head and Neck Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Efficacy of complementary therapies in the quality of life of breast cancer survivors
S. Zaidi, S. Hussain, S. Verma, Z. Veqar, A. Khan et al.
Frontiers in Oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

With axial loading during MRI diurnal T2-value changes in lumbar discs are neglectable: A cross sectional study
Leif Torén, Hanna Hebelka, I. Kasperska, Helena Brisby, Kerstin M Lagerstrand
BMC Musculoskeletal Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Long-term prediction of prostate cancer diagnosis and death using PSA and obesity related anthropometrics at early middle age: Data from the malmö preventive project
M. J. Assel, A. Gerdtsson, D. L. J. Thorek, Sigrid Carlsson, J. Malm et al.
Oncotarget, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Optimizing the detection of biliary dysplasia in primary sclerosing cholangitis before liver transplantation
A. Majeed, Maria Castedal, U. Arnelo, G. Soderdahl, A. Bergquist et al.
Scandinavian Journal of Gastroenterology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vulnerable population
Amir Khorram-Manesh, Eric Carlström
Handbook of Disaster and Emergency Management, Göteborg, Prepardness and Security, Region of Västra Götaland, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Nationellt vårdprogram för adrenala incidentalom
Andreas Muth, Lilian Hammarstedt, Mikael Hellström, Ulf Nyman, Anders Sundin et al.
Läkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quality of Life after Free Fibula Flap Reconstruction of Segmental Mandibular Defects.
Jonas Löfstrand, Marcus Nyberg, Therese Karlsson, Andri Thórarinsson, Göran Kjeller et al.
Journal of reconstructive microsurgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Being Both Helpers and Victims: Health Professionals' Experiences of Working During a Natural Disaster
K. Hugelius, A. Adolfsson, Per Örtenwall, M. Gifford
Prehospital and Disaster Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 745

Namn Titel Telefon E-post
Abdulsattar, Nawar Doktorand nawar.abdulsattar@liv.se
Abel, Edvard Doktorand 031-342 1000 edvard.abel@oncology.gu.se
Abrahamsson, Jonas Oavlönad docent vobjab@gmail.com
Abrahamsson, Josefin Forskarstuderande josefin.abrahamson@vgregion.se
Abrahamsson, Kate Professor/​överläkare 031-342 1000 kate.abrahamsson@gu.se
Adams Waldorf, Kristina M Professor, gäst kristina.m.adams.waldorf@gu.se
Adielsson, Anna Forskarstuderande 031-342 8070 anna.adielsson@vgregion.se
Adnan, Ali Doktorand ali.adnan@vgregion.se
Ahlin, Kristina Doktorand/​projektass 031-342 1000 kristina.ahlin@vgregion.se
Ahlqwist, Anna Doktorand ahlqwist@gmail.com
Ahlström, Aisling Forskare 031-7104626 aish.ahlstrom@fcivf.com
Ahmad Ibrahim, Mustafa Forskare mustafa.ibrahim.ahmad@vgregion.se
Albertsson, Per Oavlönad docent 031-342 1000 per.albertsson@oncology.gu.se
Albin, Anna-Karin Forskare 042-406 10 00 anna.karin.albin@gu.se
Albrektsson, Tomas Professor emeritus 031-786 2945 tomas.albrektsson@biomaterials.gu.se
Alexandersson, Cecilia Forskarstuderande 031-342 9163 cecilia.alexandersson@gu.se
Alfonzo Rodriguez, Emilia Forskarstuderande emilia.alfonzo@vgregion.se
Ali Shah, Furqan Forskare 031-786 2898 furqan.ali.shah@biomaterials.gu.se
Alipoor, Mohammad Postdoktor mohammad.alipoor@gu.se
Alkmark, Mårten Doktorand/​projektass 031-342 9243 marten.alkmark@vgregion.se
Allvin, Kerstin Doktorand kerstin.allvin@vgregion.se
Alm, Bernt Oavlönad docent bernt.alm@medfak.gu.se
Almquist-Tangen, Gerd Forskare gerd.almquist-tangen@regionhalland.se
Alshaikh, Ahmed Baker Dokktorand ahmed.alshaikh@vgregion.se
Alsterholm, Mikael Forskare, Läkare vid Hudkliniken, SU/​Sahlgrenska. Forskarstuderande i dermato-venereolgi. Deltar i k... 031-342 2757 mikael.alsterholm@gu.se
Amoroso, Matteo Forskarstuderande matteo.amoroso@vgregion.se
Andersch, Björn Oavlönad docent 031-343 4178 bjorn.andersch@gu.se
Andersson, Anja Administratör 031-786 4125 anja.andersson@gu.se
Andersson, Bertil Forskarstuderande 031-343 4412 bertil.andersson@vgregion.se
Andersson, Charlotte Doktorand charlotte.andersson@gu.se
Andersson, John Forskare john.andersson@vgregion.se
Andersson, Jonny Doktorand jonny.k.andersson@vgregion.se
Andersson, Maria Ekonom 031-786 4399 maria.andersson@radfys.gu.se
Andersson, Maria Administratör 031-786 4399 maria.andersson@radfys.gu.se
Andersson, Marie Forskarstuderande marie.kristina.andersson@vgregion.se
Andersson, Peter Forskare bitr peter.andersson.4@gu.se
Andreasson, Ann-Charlotte Doktorand ann-charlotte.andreasson@vgregion.se
Andreasson, Ingrid Forskarstuderande ingrid.f.andreasson@vgregion.se
Angelini, Eva Forskarstuderande eva.angelini@vgregion.se
Angenete, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.angenete@gu.se
Ankarberg-Lindgren, Carina Forskare 031-343 4793 carina.ankarberg-lindgren@gu.se
Appelqvist, Frida Doktorand frida.appelqvist@vgregion.se
Arvidsson, Jonathan Doktorand jonathan.arvidsson@gu.se
Asgeirsdottir, Sigrun Doktorand sigrun.asgeirsdottir@vgregion.se
Asplund, Dan Forskare dan.asplund@gu.se
Asztély, Mats Läkare 031-342 7154 mats.asztely@gu.se
Audisio, Riccardo Professor, gäst riccardo.audisio@gu.se
Axelsson, Lars Forskarstuderande
Axelsson, Peter Forskarstuderande 031-342 8539 peter.axelsson@vgregion.se
Axen, Elin Doktorand elin.c.axen@gmail.com

Visar 1 - 50 av 745

Visar 1 - 10 av 140

2018

Increasing Readmission Rates for Hemorrhage after Tonsil Surgery: A Longitudinal (26 Years) National Study
Eirik Østvoll, O. Sunnergren, Joacim Stalfors
Otolaryngology - Head and Neck Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Efficacy of complementary therapies in the quality of life of breast cancer survivors
S. Zaidi, S. Hussain, S. Verma, Z. Veqar, A. Khan et al.
Frontiers in Oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

With axial loading during MRI diurnal T2-value changes in lumbar discs are neglectable: A cross sectional study
Leif Torén, Hanna Hebelka, I. Kasperska, Helena Brisby, Kerstin M Lagerstrand
BMC Musculoskeletal Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Long-term prediction of prostate cancer diagnosis and death using PSA and obesity related anthropometrics at early middle age: Data from the malmö preventive project
M. J. Assel, A. Gerdtsson, D. L. J. Thorek, Sigrid Carlsson, J. Malm et al.
Oncotarget, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Optimizing the detection of biliary dysplasia in primary sclerosing cholangitis before liver transplantation
A. Majeed, Maria Castedal, U. Arnelo, G. Soderdahl, A. Bergquist et al.
Scandinavian Journal of Gastroenterology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2017

Vulnerable population
Amir Khorram-Manesh, Eric Carlström
Handbook of Disaster and Emergency Management, Göteborg, Prepardness and Security, Region of Västra Götaland, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Nationellt vårdprogram för adrenala incidentalom
Andreas Muth, Lilian Hammarstedt, Mikael Hellström, Ulf Nyman, Anders Sundin et al.
Läkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quality of Life after Free Fibula Flap Reconstruction of Segmental Mandibular Defects.
Jonas Löfstrand, Marcus Nyberg, Therese Karlsson, Andri Thórarinsson, Göran Kjeller et al.
Journal of reconstructive microsurgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Being Both Helpers and Victims: Health Professionals' Experiences of Working During a Natural Disaster
K. Hugelius, A. Adolfsson, Per Örtenwall, M. Gifford
Prehospital and Disaster Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 140

Sidansvarig: Susanne Lj Westergren|Sidan uppdaterades: 2017-07-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?